• 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo

46th Polish Ringo International Championship

Utworzono: sobota, 30, czerwiec 2018

The 46th Polish Ringo International Championship took place on June 30, 2018 in Jedlicze. The competition was attended by the leaders of Polish and foreign ringo players from Belarus, Lithuania and Germany, who competed for championship titles in 13 individual age categories and 6 doubles categories.

Jedlicze greeted guestes with cold, cloudy and windy weather, however unfavorable weather conditions did not prevent sports competition. A well-prepared grassy stadium's plate was conducive to achieving high results. In addition to individual and doubles competition, there was also a team scoring in which the hosts MUKS "Podkarpacie" Jedlicze won before UKS Goszczyn and Belarus.

The organizers of the championship were: Polish Ringo Society, MUKS "Podkarpacie" Jedlicze

Foto Championship

 

 

Official results - Finals

L.P ŻAK
1 m. Tuleja Michał – MUKS Podkarpacie Jedlicze
2 m. Zaremba Antoni – MUKS Podkarpacie Jedlicze
3 m. Godlewski Stanisław – Warszawskie Towarzystwo Ringo
4 m. Pęśko Adam – UKS Goszczyn
5 m. Wewiórski Bartosz – MUKS Podkarpacie Jedlicze
6 m. Świeboda Kajetan – MUKS Podkarpacie Jedlicze  
  ŻACZKI
1 m. Zawadzka Maja – UKS Goszczyn
2 m. Gromek Kornelia – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
3 m. Kobak Oliwia – MUKS Podkarpacie Jedlicze
4 m. Nowak Wiktoria – UKS Goszczyn
5 m. Kania Magdalena – UKS Arka Umieszcz
6 m. Laskowska Julia – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  MŁODZIK
1 m. Grzelak Dawid – KS Olimpia Miłki
2 m. Artsiom  Rusak - Białoruś
3 m. Wiewiór Michał – UKS Goszczyn
4 m. Wojnar Adrian – MUKS Podkarpacie Jedlicze  
5 m. Parzych Fabian – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
6 m. Piatikonis Deiwid – TG Sokół Litwa
  MŁODZICZKI
1 m. Szporko Anna – KS Olimpia Miłki
2 m.   Sendek Amelia – UKS Goszczyn
3 m.  Radecka Dominika – UKS Goszczyn
4 m. Jenczyk Aleksandra – KS Olimpia Miłki
5 m. Maryina Lizaveta - Białoruś
6 m. Jankowska Alicja – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  KADETKA
1 m. Wewiórska Aleksandra – MUKS Podkarpacie Jedlicze
2 m. Dobosz Karolina – MUKS Podkarpacie Jedlicze
3 m. Lejman Marta - UKS  Olimpia Miłki
4 m. Darya Mazol - Białoruś
5 m. Rydzewska Martyna - UKS  Olimpia Miłki
6 m. Bugała Marta – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  KADET
1 m. Szporko Bartłomiej – KS Olimpia Miłki
2 m. Artsiom Spirydovich - Białoruś
3 m. Duszak Przemysław – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
4 m. Cieślak Bartłomiej – Warszawskie Towarzystwo Ringo
5 m. Trzaska Kacper – UKS Goszczyn 
6 m.  Polak Grzegorz - PKS Jadwiga Kraków
  JUNIOR
1 m. Mruk Dawid – UKS Goszczyn
2 m. Dzianis Isayenka - Białoruś
3 m. Pliszka Piotr – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
4 m. Mocek Gabriel - PKS Jadwiga Kraków
5 m. Och Dominik – MUKS Podkarpacie Jedlicze
6 m. Materna Damian - Krasne
  JUNIORKA
1 m. Gładysz Katarzyna - MUKS Podkarpacie Jedlicze
2 m. Biskup Jagoda – MUKS Podkarpacie Jedlicze
3 m. Wangryn Monika – UKS Goszczyn
4 m. Kowalczyk Izabela – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
5 m. Romejko Gabriela – KS Olimpia Miłki
6 m. Prusaczyk Roksana – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  OTWARTA MĘŻCZYZN
1 m. Pavel Chuduk - Białoruś
2 m. Viachaslau Chuduk - Białoruś
3 m. Szajek Krzysztof - Legnica
4 m. Teklak Andrzej  - UKS Mogielnica
5 m. Trawczyński Dominik - UKS Mogielnica
6 m. Pawlak Piotr - Bartoszyce
  OTWARTA KOBIET
1 m. Ina Vilchynskaya - Białoruś
2 m. Tatsiana Dzianisava - Białoruś
3 m. Wangryn Paulina – UKS Mogielnica
4 m. Godlewska Alicja – Warszawskie Towarzystwo Ringo
5 m. Kontroniewicz Sylwia - Legnica
  SENIOR
1 m. Gil Marek – KS Olimpia Miłki
2 m. Ivan Koltun - Białoruś
3 m. Bobryk Andrzej– Warszawskie Towarzystwo Ringo  
4 m. Dukaczewski Mirosław - Warszawskie Towarzystwo Ringo
  WETERANKA
1 m. Cyrzan Beata - Słupsk
2 m. Bobryk Helena – Warszawskie Towarzystwo Ringo
3 m. Skrzypek Jadwiga - PKS Jadwiga Kraków
  WETERAN 2
1 m. Osak Andrzej - Słupsk
2 m. Krakowiak Józef – Warszawskie Towarzystwo Ringo
3 m. Ziółko Jan - PKS Jadwiga Kraków
4 m. Metel Aleksandr - Białoruś
5 m. Stasch Antoni - Niemcy
6 m. Bobryk Jan – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  DWÓJKI CHŁOPCÓW DO 13 LAT
1 m. Piatikonis Deiwid, Stankiewiczus Nikolas – TG Sokół Litwa
2 m. Wojnar Adrian, Kruczek Matteo – MUKS Podkarpacie Jedlicze  
3 m. Pawelczyk Wiktor, Orzoł Damian – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo 
4 m. Gontarek Mateusz, Wiewór Michał - UKS Goszczyn
5 m. Parzych Igor, Parzych Fabian – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
6 m. Wrona Mikołaj, Buczyński Dominik– MUKS Podkarpacie Jedlicze
  DWÓJKI DZIEWCZĄT DO 13 LAT
1 m. Szporko Anna, Jenczyk Aleksandra - UKS Olimpia Miłki 
2 m. Sendek Amelia, Radecka Dominika, UKS Goszczyn
3 m. Bizunowicz Waliwrija, Liskowa Jelizoweta  – TG Sokół Litwa
4 m. Lenda Amelia, Jankowsak Alicja – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
5 m. Wyleżyńska Natalia, Grzegorzewska Julia - UKS Goszczyn
6 m. Krzysztyniak Maja, Mróz Nikola – MUKS Podkarpacie Jedlicze
7 m. Madej Katarzyna, Madej Aleksandra – MUKS Podkarpacie Jedlicze
  DWÓJKI CHŁOPCÓW DO 16 LAT
1 m. Artsiom Spirydovich, Rusak Artyom - Białoruś
2 m. Szporko Bartłomiej, Grzelak Dawid – KS Olimpia Miłki
3 m. Kamiński Sebastian, Duszak Przemysław – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
4 m. Biskup Jakub, Janocha Michał – MUKS Podkarpacie Jedlicze
5 m. Maciejowski Karol, Wajda Jakub – MUKS Podkarpacie Jedlicze
6 m. Osiecki Mateusz, Cieślak Bartłomiej – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  DWÓJKI DZIEWCZĄT DO 16 LAT
1 m. Burkun Krystina, Mazol Darya – Białoruś
2 m. Pędzich Kinga, Gromek Amelia – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
3 m. Dobosz Karolina, Wiewiórska Aleksandra – MUKS Podkarpacie Jedlicze
4 m. Pacholska Joanna, Gugała Marta – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  DWÓJKI MĘŻCZYZN
1 m. Trawczyński Dominik, Godlewski Cezary - UKS Mogielnica, Warszawskie Towarzystwo Ringo
2 m. Majerski Grzegorz, Szajek Krzysztof - PKS Jadwiga Kraków, Legnica
3 m. Chuduk Pavel, Chuduk Viachaslau - Białoruś
4 m. Pawlak Piotr, Cygal Michał - Bartoszyce, PKS Jadwiga Kraków
5 m. Teklak Andrzej, Szulda Adrian  - UKS Mogielnica, Legnica
6 m. Pavel Yarashevich, Kołtun Ivan - Białoruś
  DWÓJKI KOBIET
1 m. Wangryn Paulina, Wangryn Monika – UKS Mogielnica
2 m. Tatsiana Dzianisava, Ina Vilchynskaya  - Białoruś
3 m. Lizaveta Maryina, Lejman Marta - Białoruś, UKS Olimpia Miłki  
4 m. -  Kowalczyk Izabela, Prusaczyk Roksana – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
5 m. Kontroniewicz Sylwia, Romejko Gabriela - Legnica, UKS Olimpia Miłki
6 m. Gładysz Katarzyna, Śniecikowska Joanna - MUKS Podkarpacie Jedlicze
  PUNKTACJA DRUŻYNOWA 
1 m. MUKS Podkarpacie Jedlicze - 181 pkt.
2 m.  UKS Goszczyn - 132 pkt.
3 m.  Białoruś - 116 pkt.
4 m.   Kurpiowskie Towarzystwo Ringo - 112 pkt.
5 m. KS Olimpia Miłki - 89 pkt.
6 m. Warszawskie Towarzystwo Ringo - 62 pkt.
7 m. TG Sokół Litwa - 51 pkt.
8 m. PKS Jadwiga Kraków - 35 pkt.
9 m. UKS Mogielnica - 28 pkt.
10 m. Legnica - 18 pkt.
11 m. UKS Arka Umieszcz - 16 pkt.
12 m. Bartoszyce - 11 pkt.
13 m. Słupsk - 9 pkt.
14 m. Niemcy - 2 pkt.
15 m. Krasne - 1 pkt.