• 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo

XII Memorial name Włodzimierz Strzyżewski

Utworzono: sobota, 31, sierpień 2013

XII Memorial name Włodzimierz StrzyżewskiXII Memorial name Włodzimierz Strzyżewski, played 31th of August at the stadium in Warsaw. Competition accrual basis took place in 14 individual age categories and four team. The tournament brought together the best ringo playeres from Poland and Belarus, some of the oldest participants who competed on the pitch with Władzimierz Strzyżewski long ago exceeded 70 years, presented a great form of sports and passion for the game.

Category żaczki

  1. Emilia Rąbkowska – UKS „Błękitni” Olkowice
  2. Amelia Gromek – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Oliwia Orzechowska - Kurpiowskie Towarzystwo Ringo

Category żak

  1. Piotr Maj – W-MTR Bartoszyce
  2. Bartosz Klekot – MUKS „Podkarpacie” Jedlicze
  3. Marcel Grzywnowicz - W-MTR Bartoszyce

Category młodziczka

  1. Jagoda Biskup – MUKS „Podkarpacie” Jedlicze
  2. Izabela Pędzich – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Monika Wangryn – UKS Mogielnica

Category młodzik

  1. Kacper Urbańczyk – W-MTR Bartoszyce
  2. Kacper Brzeski – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Kacper Gęsiak - MUKS „Podkarpacie” Jedlicze

Category kadetki

  1. Magdalena Rewers – PKS „Jadwiga” Kraków
  2. Oliwia Bril – MUKS „Podkarpacie” Jedlicze
  3. Paula Pasterczyk – MUKS „Podkarpacie” Jedlicze

Category kadet

  1. Piotr Błach – UKS Mogielnica
  2. Paweł Wangryn – UKS Mogielnica
  3. Patryk Brzeski – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo

Category juniorki

  1. Paulina Wangryn - UKS Mogielnica
  2. Karolina Siernicka –
  3. Ada Kot - UKS Mogielnica

Category junior

  1. Mateusz Kowalczyk – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  2. Piotr Pawlak – W-MTR Bartoszyce
  3. Dawid Kosztowny - Warszawskie Towarzystwo Ringo

Category women

  1. Michalina Kunecka – Legnica
  2. Adriana Paszko – W-MTR Bartoszyce
  3. Ada Trawczyńska - UKS Mogielnica

Category men

  1. Pavel Chuduk – Białoruś
  2. Andrzej Teklak – UKS Mogielnica
  3. Dominik Trawczyński – UKS Mogielnica

Category oldboy

  1. Marek Gil – W-MTR Bartoszyce
  2. Adam Cieślak – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  3. Ivan Koltun – Białoruś

Category weteranki

  1. Wanda Michalak – Wrocław
  2. Sylwia Smilgin-Kamińska - Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Helena Bobryk - Warszawskie Towarzystwo Ringo

Category weteran I

  1. Ryszard Flejszar – Legnica
  2. Janusz Stolarkiewicz – W-MTR Bartoszyce
  3. Mirosław Kwiatkowski – Słupsk

Category weteran II

  1. Jan Steć – Słupsk
  2. Józef Krakowiak – Warszawskie Towarzystwo Ringo
  3. Włodzimierz Starosta - Warszawskie Towarzystwo Ringo

Category trójki mieszane do lat 13

  1. Angelika Kalinowska, Katarzyna Rogalska, Michał Grochowski - UKS „Błękitni” Olkowice
  2. Magdalena Siedlecka, Weronika Mirkowska, Dawid Kalinowski - UKS „Błękitni” Olkowice
  3. Izabela Pędzich, Sandra Szymczyk, Adam Piątkowski - Kurpiowskie Towarzystwo Ringo

Category dwójki dziewcząt do lat 16

  1. Katarzyna Gładysz, Jagoda Biskup - MUKS „Podkarpacie” Jedlicze
  2. Oliwia Bril, Paula Pasterczyk - MUKS „Podkarpacie” Jedlicze
  3. Sylwia Kopeć, Lidia Kamińska - Kurpiowskie Towarzystwo Ringo

Category dwójki chłopców do lat 16

  1. Piotr Błach, Paweł Wangryn – UKS Mogielnica
  2. Yauheni Smorshchok, Artem Herasimovich – Białoruś
  3. Konrad Wnęk, Gabriel Mocek -  PKS „Jadwiga” Kraków

Category dwójki mieszane

  1. Anna Wangryn, Krzysztof Szajek – UKS Mogielnica/Legnica
  2. Ada Trawczyńska, Michał Suszczyński – UKS Mogielnica/ Warszawskie Towarzystwo Ringo
  3. Magdalena Rewers, Grzegorz Majerski - PKS „Jadwiga” Kraków

Foto