• 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • 44th International Polish Championship in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo
  • XVth International Tournament in Ringo

XI Tournament Memory of Włodzimierz Strzyżewski

Created: Saturday, 01 September 2012

Memoriał Włodzimierza StrzyżewskiegoOn 1 September 2012 in Warsaw took place the XI International Memorial of Włodzimierz Strzyżewski and XIX International Tournament “Wars and Sawa” in Ringo. In the competition started head torth  Polish ringoplayers and players from Belarus and the Czech Republic.

The aim of the tournament was to honor the memory of Włodziemierz Strzyżewski, ringo creator, an excellent swordsman and then tireless promoter of the game, which he regarded as a specific "lifeline" to preserve sports figure, health and fitness.

 Official Results

Women:

  1. Trawczyńska Ada – Mogielnica
  2. Kunecka Michalina – Legnica
  3. Paszko Adriana – Bartoszyce

Men:

  1. Szajek Krzysztof – Legnica
  2. Godlewski Czarek – Warszawa
  3. Chuduk Pavel – Białoruś

Juniorki:

  1. Wangryn Paulina – Mogielnica
  2. Kutasova Nataliya – Białoruś
  3. Siernicka Karolina – Kurpiowskie

Junior:

  1. Pawlak Piotr – Bartoszyce
  2. Janicki Patryk – Mogielnica
  3. Majchrowski Bartosz – Mogielnica

Kadetki:

  1. Złotoucha Karolina – Bartoszyce
  2. Grala Anna – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Medwecka Kaja – Legnica

Kadeci:

  1. Błach Piotr – Mogielnica
  2. Brzeski Patryk – Kurpiowskie
  3. Wnęk Konrad – Kraków

Młodziczki:

  1. Orzołek Klaudia – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  2. Kowalczyk Izabela – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  3. Gładysz Katarzyna – Jedlicze

Młodzicy:

  1. Urbańczyk Kacper – Bartoszyce
  2. Puławski Wiktor – Kurpiowskie
  3. Siernicki Dawid – Kurpiowskie

Żaczki:

  1. Siernicka Aleksandra – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo
  2. Kowalczyk Julita – Kurpiowskie Towarzystwo Ringo

Żacy:

  1. Kalinowski Dawid – Olkowice
  2. Kwiatkowski Dominik – Olkowice
  3. Dupczyk Paweł – Olkowice

Amazonki:

  1. Kłopotowska Agnieszka – Warszawa
  2. Godlewska Alicja – Warszawa
  3. Zbrożek Patrycja – Warszawa

Old boys:

  1. Motylewski Paweł – Warszawa
  2. Cieślak Adam – Warszawa
  3. Ivan Kołtun – Białoruś

Seniorki:

  1. Medwecka Katarzyna – Legnica
  2. Michalak Wanda – Warszawa
  3. Smilgin-Kamińska Sylwia – Kurpiowskie

Seniorzy:

  1. Marek Gil – Bartoszyce
  2. Mariusz Wangryn – Mogielnica
  3. Cap Ivan – Czechy

Weterani I:

  1. Flejszar Ryszard – Legnica
  2. Ziółko Jan – Kraków
  3. Stolarkiewicz Janusz – Bartoszyce

Weterani II:

  1. Krakowiak Józef – Warszawa
  2. Steć Jan – Słupska
  3. Starosta Włodzimierz – Warszawa

Dwójki do lat 10:

  1. Dupczyk Paweł, Olkowice – Duszak Przemek, Kurpiowskie
  2. Kalinowski Dawid, Olkowice – Siernicka Aleksandra, Kurpiowskie
  3. Kwiatkowski Dominik, Olkowice – Kowalczyk Julita, Kurpiowskie

Dwójki dziewcząt do lat 13:

  1. Orzołek Klaudia – Kowalczyk Izabella: Kurpiowskie
  2. Kalinowska Angelika – Rogalska Katarzyna: Olkowice
  3. Biskup Jagoda – Gładysz Katarzyna: Jedlicze

Dwójki chłopców do lat 13:

  1. Pawłowski Wiktor, Kurpiowskie – Urbańczyk Kacper, Bartoszyce
  2. Brzeski Kacper – Siernicki Dawid: Kurpiowskie
  3. Krawczyk Damian – Grochowski Michał: Olkowice

Dwójki dziewcząt do lat 16:

  1. Medwecka Kaja, Legnica – Grala Anna, Kurpiowskie
  2. Kalinowska Monika – Zdrojek Martyna: Warszawa
  3. Złotucha Karolina – Urbańska Kamila: Bartoszyce

Dwójki chłopców do lat 16:

  1. Błach Mateusz – Wangryn Paweł: Mogielnica
  2. Brzeski Patryk – Surgiewicz Konrad: Kurpiowskie
  3. Wnęk Konrad – Mocek Gabriel: Kraków

Dwójki mieszane powyżej 16 lat:

  1. Motylewski Paweł, Warszawa – Kunecka Michalina, Legnica
  2. Suszczyński Michał, Warszawa – Trawczyńska Ada, Mogielnica
  3. Szajek Krzysztof, Legnica – Wangryn Anna, Mogielnica