X International Tournament in Ringo played in Minsk, Belarus on 5 November 2011, in doubles category. In women's won Ada Trawczyńska and Anna Wangryn before Michalina Kunecka and Paula Sojka, third place on the podium won by Pauline Latosiak and Magdalena Stankiewicz.
Among men won Dominik Trawczyński and Michal Suszczyński before a pair of Polish - Belarusian Marek Gil and Alexei Niedielka, the third pair of Belarus Pavel Chuduk and Chuduk Viachaslau.
Group stage:
Group A:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Nichyparuk Volha |
|
11:15 |
15:5 |
1 |
+6 |
II |
2 |
Stankiewicz Magdalena |
15:11 |
|
15:5 |
2 |
+14 |
I |
3 |
Human Bronwin |
5:15 |
5:15 |
|
0 |
-20 |
III |
Group B:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
4 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Kutasova Nataliya |
|
5:15 |
15:6 |
15:5 |
2 |
+9 |
II |
2 |
Sojka Paula |
15:5 |
|
15:5 |
15:4 |
3 |
+31 |
I |
3 |
Le Roux Nicolene |
6:15 |
5:15 |
|
13:15 |
0 |
-21 |
IV |
4 |
Junkova Jana |
5:15 |
4:15 |
15:13 |
|
1 |
-19 |
III |
Group C:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Rakava Agata |
|
4:15 |
15:6 |
1 |
-2 |
II |
2 |
Trawczyńska Ada |
15:4 |
|
15:5 |
2 |
+21 |
I |
3 |
Podsiadly Patricia Elisabeth |
6:15 |
5:15 |
|
0 |
-19 |
III |
Group D:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Böttchert Melanie |
|
15:8 |
10:15 |
1 |
+2 |
II |
2 |
Potgieter Lenize |
8:15 |
|
10:15 |
0 |
-12 |
III |
3 |
Borgmann Leonie Maria |
15:10 |
15:10 |
|
2 |
+10 |
I |
Place |
|
Player |
1 |
POL |
Trawczyńska Ada |
2 |
POL |
Sojka Paula |
3 |
POL |
Stankiewicz Magdalena |
4 |
BLR |
Nichyparuk Volha |
5 |
GER |
Borgmann Leonie Maria |
6 |
GER |
Böttchert Melanie |
7 |
BLR |
Kutasova Nataliya |
8 |
BLR |
Rakava Agata |
9 |
RSA |
Potgieter Lenize |
10 |
SVK |
Junkova Jana |
11 |
GER |
Podsiadly Patricia Elisabeth |
12 |
RSA |
Human Bronwin |
13 |
RSA |
Le Roux Nicolene |
Round #1 stage:
Group A:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Zakopcan Vitazoslav Runkel Axel Hans-Peter |
|
11:15 |
15:4 |
1 |
+7 |
I |
2 |
Panev Aleksandr |
15:11 |
|
14:16 |
1 |
+2 |
II |
3 |
Fourie Brandon Nicholas |
4:15 |
16:14 |
|
1 |
-9 |
III |
Group B:
№ |
Player |
1 |
2 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Plog Reinhard |
|
3:15 |
0 |
-12 |
II |
2 |
Niadzelka Aliaksei |
15:3 |
|
1 |
+12 |
I |
Group A:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
4 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Konan Andrei |
|
15:6 |
15:5 |
15:2 |
3 |
+32 |
I |
2 |
Sadau Ilya |
6:15 |
|
15:11 |
15:11 |
2 |
-1 |
II |
3 |
Ogilvie Craig |
5:15 |
11:15 |
|
12:15 |
0 |
-17 |
IV |
4 |
Sturcel Ivan |
2:15 |
11:15 |
15:12 |
|
1 |
-14 |
III |
Group B:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
4 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Chuduk Pavel |
|
17:15 |
15:7 |
15:0 |
3 |
+25 |
I |
2 |
Teklak Andrzej |
15:17 |
|
15:10 |
15:4 |
2 |
+14 |
II |
3 |
Ermak Alexej |
7:15 |
10:15 |
|
15:9 |
1 |
-7 |
III |
4 |
Zakopcan Vitazoslav |
0:15 |
4:15 |
9:15 |
|
0 |
-32 |
IV |
Group C:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
4 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Koltun Ivan |
|
4:15 |
15:3 |
15:5 |
2 |
+11 |
II |
2 |
Trawczyński Dominik |
15:4 |
|
15:8 |
15:1 |
3 |
+32 |
I |
3 |
Herzog Christian |
3:15 |
8:15 |
|
13:15 |
0 |
-21 |
IV |
4 |
Vlasov Mikhail |
5:15 |
1:15 |
15:13 |
|
1 |
-22 |
III |
Group D:
№ |
Player |
1 |
2 |
3 |
4 |
Victories |
Points |
Place |
1 |
Sazonau Yauhen |
|
16:14 |
15:7 |
17:15 |
3 |
+12 |
I |
2 |
Szajek Krzysztof |
14:16 |
|
15:12 |
16:17 |
1 |
0 |
III |
3 |
Coetzee Marno Juan |
7:15 |
12:15 |
|
4:15 |
0 |
-22 |
IV |
4 |
Niadzelka Aliaksei |
15:17 |
17:16 |
15:4 |
|
2 |
+10 |
II |
Place |
|
Player |
1 |
POL |
Trawczyński Dominik |
2 |
BLR |
Niadzelka Aliaksei |
3 |
BLR |
Chuduk Pavel |
4 |
BLR |
Sazonau Yauhen |
5 |
BLR |
Konan Andrei |
6 |
POL |
Teklak Andrzej |
7 |
BLR |
Koltun Ivan |
8 |
BLR |
Sadau Ilya |
9 |
POL |
Szajek Krzysztof |
10 |
GER |
Ermak Alexej |
11 |
SVK |
Sturcel Ivan |
12 |
RUS |
Vlasov Mikhail |
13 |
RSA |
Ogilvie Craig |
14 |
GER |
Herzog Christian |
15 |
RSA |
Coetzee Marno Juan |
16 |
SVK |
Zakopcan Vitazoslav |
17 |
RUS |
Panev Aleksandr |
18 |
GER |
Plog Reinhard |
19 |
RSA |
Fourie Brandon Nicholas |